Stabilní výnosy fondů ZDR Investments za rok 2023

Nemovitostní fondy skupiny ZDR Investments obstály v náročném ekonomickém prostředí roku 2023 a svým investorům doručily opět stabilní výsledky. Potvrdily tak svou významnou pozici mezi českými realitními fondy i odolnost sektoru výnosových komerčních nemovitostí.
ZDR Investments Real Estate FKI ZDR Investments Real Estate FKI Detaily fondu

Mezi nejodolnější sektory patřily retail parky zaměřené na denní spotřebu, které jsou hlavním zájmem investiční skupiny ZDR Investments. Díky bonitním nájemcům, dlouhým nájemním smlouvám a defenzivní povaze tyto nemovitosti i v roce 2023 dosáhly stabilní výkonnosti.

Fond kvalifikovaných investorů ZDR Investments SICAV a.s. dosáhl za uplynulý rok výkonnosti 8,71 % v korunové třídě. Od svého založení činí kumulativní zhodnocení 62,86 %, což představuje průměrný roční výnos 10,48 %. Eurová růstová třída dosáhla za minulý rok na zhodnocení 8,75 % a od samotného založení kumulativně 42,86 %, což znamená průměrný roční výnos 9,37 %. V roce 2023 překročila hodnota mezinárodního nemovitostního portfolia fondu 10 miliard Kč.

Retailový fond ZDR Investments Public SICAV a.s. určený široké veřejnosti zakončil rok 2023 se zhodnocením 6,70 %. Během čtyřleté existence fondu přinesl svým akcionářům průměrný roční výnos 8,61 %.

Retailový fond ZDR Investments Industrial SICAV a.s. zaměřující se na příměstskou logistiku a lehkou výrobu, oslavil v prosinci 2023 své první výročí. Za rok 2023 fond připsal svým akcionářům zhodnocení 7,61 % v korunové a 5,50 % v eurové třídě.

Nemovitostní portfolio skupiny ZDR Investments obsahuje 64 nemovitostí v celkové hodnotě 13,3 miliardy korun. Roční výnos z nájmů dosahuje aktuálně výše 950 mil. Kč, což meziročně znamená nárůst o 17,5 %. V uplynulém roce jsme prodloužili nájemní smlouvy na 10,2 % portfolia, žádný nájemce z prostor neexitoval. Průměrná zůstatková délka nájemních smluv (WAULT) se tak stabilně drží nad 6 lety.

Navzdory všem výzvám a nižší transakční aktivitě lze minulý rok hodnotit úspěšně. Podařilo se realizovat doposud druhou nejvýznamnější akvizici – retail park v chorvatské Rijece v hodnotě 1 miliardy korun. Závěrem roku byly úspěšně prodány dvě nemovitosti z portfolia fondu kvalifikovaných investorů, čímž se potvrdilo konzervativní ocenění portfolia. Již jsou připravené akviziční plány na další dva roky. Aktuálně se skupina připravuje na expanzi do šesté země, kterou bude Slovinsko. Svou přítomnost bude skupina posilovat i na trzích, na kterých aktuálně působí. Dle mínění managementu skupiny ZDR úroveň úrokových sazeb dosáhla svého vrcholu a rozvolnění podmínek financování povede k rozhýbání trhu s komerčními nemovitostmi a také na straně investorů k postupnému přeskupení alokace prostředků z krátkodobých produktů do těch dlouhodobějších, mezi které se nemovitostní fondy řadí.

Zpět na přehled


Nechte si poradit

Váháte, jak začít? Nevíte, který fond vybrat? Chcete investovat bezpečně? Nabízíme Vám individuální konzultace a vlastní portfolio Top FKI fondů.

Konzultace

Máte kapitál, ale nechcete udělat chybu?

Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme a zdarma připravíme návrh investic.

Kontaktujte nás

Multi-fond Otakar

Vybíráme nejlepší z nejlepších.
Portfolio top FKI fondů.

Cílený výnos 5-7 % p.a.
Žádné vstupní poplatky.

Více o fondu Otakar

Nahoru