Portiva rozšiřuje své portfolio - poprvé chce stavět elektrárny mimo ČR

Větrné a solární elektrárny měla Portiva dosud jen na domácí půdě. Teď se vydává do Španělska a investovat chce do výstavby několik miliard.
PORTIVA, WATT & YIELD podfond PORTIVA, WATT & YIELD podfond Detaily fondu

Česká republika a dalších šest zemí střední a západní Evropy. Brněnská investiční skupina Portiva, která operuje s prostředky podnikatelky Ivy Šťastné, má s podnikáním za hranicemi zkušenosti. Vůbec poprvé se ale chce do dalších zemí vydat také s byznysem, na kterém kdysi vyrostla. Po několika solárních a větrných elektrárnách v Česku chce začít stavět obnovitelné zdroje energie ve Španělsku a po příležitostech pokukuje také v dalších evropských státech. Pod vedením výkonného ředitele Pavla Svoreně plánuje v následujících letech proinvestovat několik miliard korun a posílit svou pozici na energetickém trhu.

K dosavadním čtrnácti obnovitelným zdrojům v Česku s celkovým instalovaným výkonem 30 MW mají letos začít přibývat nové elektrárny na jihu Evropy. První projekty brněnská skupina připravuje ve Španělsku, kde je prý dostatek vhodných pozemků pro výstavbu fotovoltaických elektráren a také výrazně vyšší osvit než v Česku. Portiva vyhledává především projekty, které již disponují pozemkem, stavebním povolením a smlouvou o rezervaci kapacity v distribuční síti, to znamená takové, u kterých již je významně sníženo riziko nerealizace z legislativních důvodů.

Velikost projektů se nejčastěji pohybuje mezi 10 až 50 MWp a aktuálně skupina jedná o odkupu a rezervaci několika projektů. První stavební práce plánuje zahájit ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Ještě letos chce společnost Portiva začít v zahraničí provozovat fotovoltaické elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 10 MW, dalších 20 MW plánuje postavit v Česku. A jelikož má celková expanze v energetice zrychlovat, investice se mají v následujících třech až pěti letech vyšplhat v průměru na dvě miliardy ročně.

Pro financování nových projektů v energetice plánuje využít jak vlastní prostředky, tak bankovní peníze. Na konci druhého kvartálu by navíc měl být spuštěn nový fond zaměřený právě na developerské projekty v oblasti obnovitelné energetiky, který se v portfoliu Portivy zařadí po bok stávajícího fondu Watt & Yield. I v něm je část obnovitelných zdrojů skupiny, ale je konzervativněji nastaven.

„S ohledem na rizikovější profil nového fondu očekáváme, že cílový výnos bude vyšší než u fondu Watt & Yield a budeme se pohybovat kolem 13 procent p.a. Cílový stav naraisovaného kapitálu předpokládáme mezi 700 miliony až jednou miliardou korun,“ dodává vedení Portivy.

Několik projektů již má Portiva rozpracovaných také v Česku, kde jde především o haly, skládky či půdy nižší bonity. Realizace instalací mezi 3 až 7 MWp má začít taktéž v letošním třetím čtvrtletí a v raném stadiu příprav mají být větrné projekty, jejichž realizace se očekává v řádu zhruba pěti let. Vedle Česka a Španělska sleduje Portiva také příležitosti v Itálii, Řecku či státech středního Balkánu.

Zpět na přehled

Fotogalerie


Nechte si poradit

Váháte, jak začít? Nevíte, který fond vybrat? Chcete investovat bezpečně? Nabízíme Vám individuální konzultace a vlastní portfolio Top FKI fondů.

Konzultace

Máte kapitál, ale nechcete udělat chybu?

Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme a zdarma připravíme návrh investic.

Kontaktujte nás

Multi-fond Otakar

Vybíráme nejlepší z nejlepších.
Portfolio top FKI fondů.

Cílený výnos 5-7 % p.a.
Žádné vstupní poplatky.

Více o fondu Otakar

Nahoru