Jet Investment vyhrál výběrové řízení na investora skupiny BATIST

Věřitelské výbory BATIST Medical a.s. a BATIST Medical Productions potvrdily 10. července 2023 výsledek výběrového řízení, na jehož základě byl vybrán investor do českých entit skupiny BATIST Medical. Vybraným investorem je skrze fond Jet 3 brněnská investiční společnost Jet Investment, pro kterou se jedná o první investici v oblasti medicínských a zdravotnických produktů.
JET 3 fond fondů JET 3 fond fondů Detaily fondu
Jet 3 SICAV Jet 3 SICAV Detaily fondu

Batist je silnou značkou s dlouhodobou historií v regionu střední Evropy, zejména v ČR a na Slovensku. Pro Jet Investment jde navíc o strategický vstup do oblasti zdravotnictví, další akvizice v oboru budou následovat, a to nejen v ČR, ale také v Polsku, jak uvádí vedení Jet Investment.

Skupina má kvalitní produkty i široké a diverzifikované portfolio zákazníků, kteří Batist podporovali v nelehké době. Společnost se nyní chce soustředit na další rozvoj portfolia produktů jak ve výrobní, tak dodavatelské části.

Zrychlené výběrové řízení v rámci reorganizace probíhalo od letošního března pod vedením ekonomických a právních poradců z PwC a White & Case a dozorem insolvenčního správce Jana Maška. Cílem bylo v co nejkratším čase získat investora tak, aby insolvenční řízení co nejméně dopadalo na zdraví společnosti.

Jet Investment by do obou entit (BMAS a BMP) měl vstoupit v rámci probíhající reorganizace, na základě reorganizačních plánů, na jejichž přípravě by se měl aktivně podílet. Získat by měl 100% podíl v obou společnostech a zároveň výrobní a distribuční areál Batistu v Červeném Kostelci. Dle předpokládaného harmonogramu by k předložení reorganizačních plánů mělo dojít v průběhu srpna 2023. O jejich přijetí, a zároveň potvrzení vstupu Jet Investment do obou entit, budou věřitelé hlasovat v následujícím měsíci, na schůzi věřitelů.

Pro současné obchodní partnery, ale i zaměstnance Batistu znamená vstup silného partnera, který by měl firmu ekonomicky stabilizovat a začít opět rozvíjet, významnou vzpruhu. 

Společnost Jet Investment již minulosti úspěšně vstoupila do několika českých firem, kdy v roce 2010 v rámci tehdy největší české reorganizace společnost Jet Investment vstoupila do výrobce technických tkanin pro gumárenský průmysl Kordárny Plus. Investorovi se podařilo firmu nejen zachránit, ale i výrazně rozvinout, více než ztrojnásobit jak prodeje, tak i počet zaměstnanců a po osmi letech ji prodat thajskému petrochemickému gigantu Indorama Ventures.

Skupina BATIST Medical se dostala do hospodářských potíží v průběhu roku 2022. Ty byly způsobené nárůstem cen nakupovaného zboží a energií, které nebylo možné kvůli postpandemickému propadu trhu, kdy státy rozpouštěly do nemocnic zásoby hmotných rezerv, promítnout do cen koncovým zákazníkům.

Hospodaření skupiny negativně ovlivnilo také to, že se stala obětí podvodu ve dvou obchodních případech, které ji na zálohách a škodách připravily o cca 150 mil. Kč. Hospodářské potíže skupiny vyústily v podání insolvenčních návrhů na holdingové entitě BATIST Medical Holding, distribuční entitě BATIST Medical a.s. a výrobní entitě BATIST Medical Productions.

Na červnových schůzích věřitelů odhlasovali věřitelé povolení reorganizace na entitách BATIST Medical a.s. a BATIST Medical Productions. V případě BATIST Medical Holding byl preferovaným řešením zvolen konkurs, v rámci kterého by mělo dojít k rozprodání majetkové podstaty, včetně majetkových podílů v portugalské a španělské entitě BATIST.

Vstup investora je klíčovou částí reorganizace BATIST Medical a.s. a BATIST Medical Productions, součástí reorganizace by mělo být dále také zpeněžení neprovozních aktiv a inkaso pohledávek z portugalské entity BATIST. Přípravou reorganizace a reorganizačních plánů BATIST Medical a.s. a BATIST Medical Productions byla pověřena poradenská společnost PricewaterhouseCoopers a právní kancelář White & Case.

Zpět na přehled


Nechte si poradit

Váháte, jak začít? Nevíte, který fond vybrat? Chcete investovat bezpečně? Nabízíme Vám individuální konzultace a vlastní portfolio Top FKI fondů.

Konzultace

Máte kapitál, ale nechcete udělat chybu?

Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme a zdarma připravíme návrh investic.

Kontaktujte nás

Multi-fond Otakar

Vybíráme nejlepší z nejlepších.
Portfolio top FKI fondů.

Cílený výnos 5-7 % p.a.
Žádné vstupní poplatky.

Více o fondu Otakar

Nahoru