Prodej portfolia fondu NOVA Real Estate
Zde zveřejňujeme článek z Hospodářských novin o prodeji portfolia fondu Nova Real Estate
Podle informací Hospodářských novin vrcholí velká transakce, v rámci které změní majitele hned šestnáct nemovitostí po celém Česku naráz. Své portfolio v jednom balíku vyprodává velký realitní fond, který ukončuje svou činnost.
Už pouze finální jednání o stavu jednotlivých nemovitostí a následný souhlas antimonopolního úřadu údajně chybí k uzavření prodeje aktiv fondu Nova Real Estate, který má pod správou investiční společnost Redside. Firma se dostala pod tlak v souvislosti s krachem investiční skupiny Arca Investments, jejíž entity patří k největším akcionářům fondu. Celkem ovládají přes polovinu všech investičních akcií.
O startujícím prodejním procesu, v rámci kterého poradenská společnost Savills oslovila přes 90 potenciálních kupců z Česka i zahraničí, HN informovaly v polovině června. V tuto chvíli už jednání probíhají pouze s jedním zájemcem, který předložil cenově nejlepší nabídku. S ním Redside uzavřel dohodu o exkluzivitě.
Investoři do kanceláří
Podle několika zdrojů HN z domácího nemovitostního trhu jde o realitní fond Nemo z investiční skupiny Českomoravská Nemovitostní. Poměrně mladá investiční skupina se zaměřuje na kvalitní kancelářské budovy v širším centru Prahy.
Od Penty například koupila kancelářský komplex Churchill na Žižkově, patří jí také Corso Karlín, další karlínský projekt Apeiron, Blox na Evropské třídě či známý věžák Crystal u stanice metra Želivského. Skupina uvádí, že ve správě drží majetek za 13 miliard korun.
Ani jedna ze stran nechtěla obchod příliš komentovat. „Nemohu potvrdit ani vyvrátit, že jsme v transakci. Jsem vázán mlčenlivostí,“ uvedl k dotazům HN spolumajitel Českomoravské Nemovitostní Josef Eim.
Podobně se vyjadřuje Redside. „Prodejní proces jde podle plánu, jeho uzavření předpokládáme do konce roku, více v tuto chvíli říci nejde,“ uvedl šéf správcovské společnosti Redside Rudolf Vřešťál. Jméno finalisty, se kterým má Redside podepsanou od července dohodu o exkluzivitě, ale komentovat nechtěl.
Fond Nova Real Estate má investice ve dvou realitních segmentech: kancelářích a retailu. „V obou těchto typech jsou velmi zajímavá aktiva v zavedených lokalitách, například kancelářské budovy na Smíchově,“ uvádí Josef Karas, vedoucí investičního oddělení poradenské společnosti Knight Frank.
Portfolio je podle něj na poměry českého trhu poměrně specifické. „Ať už svým rozsahem, tak relativně různorodou skladbou – pražské kanceláře, regionální nákupní centra, hobbycentra, potravináři,“ vypočítává Karas s tím, že mezi investory byl o portfolio či jeho části velký zájem.
Mezi atraktivní nemovitosti patří několik kancelářských komplexů na pražském Andělu, včetně Smíchov Gate. V jedné z budov sídlí nyní farmaceutická společnost Pfizer a internetový kolos Google. Ve vlastnictví fondu jsou rovněž obchody sítě prodejen pro kutily Obi, prodejny Penny nebo například obchodní centrum Orlice Park Shopping v Hradci Králové.
Fond drží šestnáct nemovitostí, z toho pět kancelářských komplexů v Praze a zbytek tvoří retailové parky a nemovitosti v různých částech Česka.
Cena za celé portfolio bude v miliardách korun. „Cena se může pohybovat až kolem 200 milionů eur,“ odhaduje Karas. Samotný fond udává objem aktiv ve výši 227 milionů eur (téměř 5,7 miliardy korun). Cena by tak mohla být pod uváděným objemem majetku.
Nový vlastník si nicméně nemusí ponechat portfolio celé. „Lze předpokládat, že následně dojde k rozprodání několika aktiv, která investor nevnímá jako klíčová,“ uvádí Jakub Stanislav, vedoucí investičního oddělení poradenské firmy CBRE. Ostatně podle něj by bylo výhodnější prodat portfolio po jednotlivých budovách. „Nicméně potom se jedná o časově velmi náročný proces, který může trvat i dva roky.“
Podobně se vyjadřuje Karas: „Prodej jednotlivých budov s sebou nese riziko komplikací, průtahů, nebo dokonce neúspěšného prodeje některého aktiva.“
Specifické portfolio
Fond Nova Real Estate přitom potřebuje vyplatit své vlastníky, včetně zkrachovalé Arca Investments a jejích firem. Největší podíl, přes 30 procent, drží ve fondu právě mateřská skupina Arca Investments. Menší podíly kontroluje slovenská odnož Arca Capital Slovakia a také fond Arca Capital CEE.
I proto je prodej fondu důležitou zprávou i pro jejího insolvenčního správce Leeho Loudu a její věřitele. Velká část výnosu z prodeje však skončí u zajištěného věřitele, skupiny Natland.
Akciový podíl Arca Investments v Nova Real Estate je totiž zatížen zástavním právem, které z J&T Banky přešlo právě na skupinu finančníka Tomáše Rašky. Ta v průběhu loňského roku převzala kompletní věřitelskou pozici J&T Banky v případu, kdy drží zajištěnou pohledávku ve výši asi 20 milionů eur, tedy téměř 500 milionů korun. Je tedy otázka, kolik zbyde na nezajištěné věřitele Arca Investments. Jejich výplatu totiž ovlivní i výše dluhů, které na sobě jednotlivé nemovitosti mají, a také náklady na jejich prodej. O horentní sumu tak v konečném zúčtování zřejmě nepůjde.
Zdroj: Hospodářské noviny
Nechte si poradit
Váháte, jak začít? Nevíte, který fond vybrat? Chcete investovat bezpečně? Nabízíme Vám individuální konzultace a vlastní portfolio Top FKI fondů.
Konzultace
Máte kapitál, ale nechcete udělat chybu?
Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme a zdarma připravíme návrh investic.
Multi-fond Otakar
Vybíráme nejlepší z nejlepších.
Portfolio top FKI fondů.
Cílený výnos 5-7 % p.a.
Žádné vstupní poplatky.