Opportunity Real Estate Fund Sicav se pustí do rekonstrukce chátrajícího nádraží Vyšehrad

Čtyřicet let chátrala památkově chráněná budova vyšehradského nádraží Pražanům před očima. Teď dostane nový kabát. Drolící se zdi, omítka odpadávající na silnici i chodník a statika na pokraji zřícení. Takový je stav památkově chráněné historické budovy vyšehradského nádraží, která léta chátrá. Teď ale nádražní budovu čeká o poznání pozitivnější osud.
Opportunity Real Estate Fund podfond Opportunity Real Estate Fund podfond Detaily fondu

Developerská společnost Karlin Port Real Estate, jejíž zakladatel a partner Milorad Mišković stojí třeba za přeměnou Karlína na přelomu tisíciletí, totiž od společnosti Miquelira Limited, která byla posledním majitelem budovy, nádraží po sedmnácti měsících vyjednávání koupila. A společně s tím teď Karlin Port Real Estate představuje i celý projekt na opravu a dostavbu chátrající památky.

Karlín Port Real Estate plánuje ve dvou budovách v těsné blízkosti historického nádraží stavět mikrobyty většinou s výměrou dvacet až dvacet pět metrů čtverečních, část bytů bude do třiačtyřiceti metrů.

Samotnou historickou budovu hodlá investor kompletně zrekonstruovat a i do ní umístí byty.

Hlavním pilířem je, že se nebude bourat žádný dům a historická budova bude plně revitalizována, tak aby genius loci tohoto místa zůstal zachován. Celkem bude v projektu 170 mikrobytů a zhruba jedenáct maloobchodních jednotek v přízemí. Cenově by se byty měly pohybovat v rozmezí čtyř až šesti milionů korun. A developer počítá s tím, že o ně budou mít zájem i investoři, kteří je pak budou pronajímat.

Plánovaná výše investice se pohybuje kolem sedmi set milionů korun. Projekt Karlin Port Real Estate také vloží do svého investičního fondu Opportunity Real Estate Fund SICAV.

Povolování rekonstrukce a výstavby dvou bytových domů podle návrhu architekta Iva Nahálky by přitom nemuselo trvat nijak výrazně dlouho. Na pozemcích už totiž historicky jeden projekt získal stavební povolení i územní rozhodnutí. Současný přepracovaný projekt by se tak do povolovacího kolečka vrátil pouze v režimu změny stavby před dokončením. Zahájení výstavby je plánovaná na léto až podzim tohoto roku.

Povolování by mohlo být hladké i proto, že pražský magistrát, městská část Praha 2 i památkáři usilují hlavně o to, aby po dlouholetých peripetiích, kdy se měnili majitelé, ale žádný z nich se neměl k tomu, aby postupné chátrání zastavil, budova nespadla a aby místo ožilo.

O odkupu v předchozích letech z tohoto důvodu jednalo i samo město. Nikdy se ale s vlastníky nedokázalo dohodnout. Úvahy se nakonec stočily i k doposud bezprecedentní možnosti vyvlastnění.

Složitost akvizice potvrzuje i fakt, že společnost Karlin Port Real Estate o prodeji jednala dlouhých sedmnáct měsíců. Původní projekt počítal ve dvou novostavbách s kancelářemi. Ten nový by měl objem výstavby zachovat, změní se ale funkce.

Vzhledem k tomu, že půjde o bydlení, které v Praze chybí, a že i předchozí podoba projektu měla podporu města, dá se předpokládat, že magistrát ani Praha 2 proti rekonstrukci a dostavbě zásadní připomínky mít nebudou. Investor už s městem ostatně jedná.

Zpět na přehled

Fotogalerie


Nechte si poradit

Váháte, jak začít? Nevíte, který fond vybrat? Chcete investovat bezpečně? Nabízíme Vám individuální konzultace a vlastní portfolio Top FKI fondů.

Konzultace

Máte kapitál, ale nechcete udělat chybu?

Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme a zdarma připravíme návrh investic.

Kontaktujte nás

Multi-fond Otakar

Vybíráme nejlepší z nejlepších.
Portfolio top FKI fondů.

Cílený výnos 5-7 % p.a.
Žádné vstupní poplatky.

Více o fondu Otakar

Nahoru