Jet Investment prodal inženýringovou PBS POWER EQUIPMENT

Jet Investment má na svém kontě další úspěšnou divestici. Společnost PBS POWER EQUIPMENT ze svého fondu Jet 1 prodal francouzské strojírenské skupině Babcock Wanson.
JET 1 fond fondů JET 1 fond fondů Detaily fondu
JET 1, investiční fond JET 1, investiční fond Detaily fondu

Jet Investment držel třebíčskou PBS POWER EQUIPMENT ve vlastnictví od roku 2007, kdy firmu založil na zelené louce jako dceřinou společnost mateřské PBS INDUSTRY, a v průběhu 15 let z ní vybudoval leadera na trhu průmyslových hořáků a kotlů s ročními tržbami téměř 200 milionů korun.

Na začátku stála myšlenka založit malý inženýrský start-up na půdorysu v té době neperspektivní výroby hořáků v Třebíči. Na jejím konci je silná značka PBS POWER EQUIPMENT a patnáctiletý příběh, který investorům z Jet Investment přinesl výjimečnou návratnost.

„Za těch 15 let jsme PBS POWER EQUIPMENT vyprofilovali do respektovaného výrobce řešení pro energetiku se silným tržním podílem v České republice a mnoha zahraničními projektovými referencemi, od Japonska až po Jižní Ameriku. Prodej společnosti je vyústěním tohoto dlouhodobého a strategického rozvoje společnosti. Hledali jsme silného partnera, který dokáže dále akcelerovat její růst. Takového partnera jsme našli v Babcock Wanson, která je významným mezinárodním dodavatelem zařízení a řešení pro průmyslové vytápění s více než stoletou tradicí. Věříme, že připojením k silné mezinárodní skupině se pro PBS POWER EQUIPMENT otevřou nové trhy a synergie,“ říká zakládající partner Jet Investment, finančník Igor Fait.

Ačkoliv PBS POWER EQUIPMENT začínala pouze ve třech lidech a v porovnání s ostatními společnostmi v portfoliu Jet Investment patřila k těm nejmenším, každoročně rostla a pravidelně vykazovala kladnou EBITDA – v první šesti letech dokonce s meziročním nárůstem přibližně 30 %. Růst společnosti se dařil i díky důrazu na vývoj, dnes již bývalý majitel Jet Investment investoval do R&D nemalou část zisků firmy. Firma dlouhodobě spolupracuje s Vysokým učením technickým v Brně a dodnes těží například ze zahájení vývoje nízkoemisních hořáků před deseti lety. O čtyři roky později v Třebíči rozšířili produktové portfolio o žárotrubné kotle, ty dnes tvoří zhruba polovinu obratu společnosti.

Důraz na výzkum a vývoj, rozšiřování produktového portfolia a služeb je ostatně jedním ze způsobů, jakými Jet Investment své firmy zhodnocuje. V minulosti se mu to podařilo s firmami, jako je výrobce technických tkanin Kordárna Plus, MSV Metal Studénka nebo dřevařský Less&Timber. I díky těmto transakcím si Jet Investment za posledních 25 let připsal IRR 25 %.

PBS POWER EQUIPMENT vyváží průmyslové kotle a hořáky do zemí jako je Japonsko, Indie, Indonésie, Irák, UAE, Egypt, Jordánsko, či Brazílie a Vietnam. Právě široké geografické rozkročení firmy bylo kromě vynikajících hospodářských výsledků a vzájemně se doplňujícího portfolia jedním z důvodů, proč o firmu projevila enormní zájem francouzská strojírenská společnost Babcock Wanson. Ta, ačkoliv jde o řádově větší společnost, vyváží zejména do západní Evropy a s akvizicí společnosti PBS POWER EQUIPMENT významně posílí svou pozici v rámci středovýchodní Evropy.

Po prodeji PBS POWER EQUIPMENT zůstává v portfoliu Jet Investment dalších 10 firem. Brněnští investoři se ovšem chystají na další nákupy, připraven mají kapitál v private equity fondu Jet 3 a realitním fondu JIL.

Zpět na přehled


Nechte si poradit

Váháte, jak začít? Nevíte, který fond vybrat? Chcete investovat bezpečně? Nabízíme Vám individuální konzultace a vlastní portfolio Top FKI fondů.

Konzultace

Máte kapitál, ale nechcete udělat chybu?

Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme a zdarma připravíme návrh investic.

Kontaktujte nás

Multi-fond Otakar

Vybíráme nejlepší z nejlepších.
Portfolio top FKI fondů.

Cílený výnos 5-7 % p.a.
Žádné vstupní poplatky.

Více o fondu Otakar

Nahoru