Fond Portiva - Watt & Yield loni vydělal přes 10 %

V roce 2022 přibyly do fondu dvě fotovoltaické elektrárny v ČR. Fond nyní profituje z obecného růstu cen energií a navýšených kontraktů pro rok 2023. Cílený výnos pro rok 2023 je min. 8 %.
PORTIVA, WATT & YIELD podfond PORTIVA, WATT & YIELD podfond Detaily fondu

Rok 2022 byl pro fond Portiva Watt & Yield rokem přelomovým. Mezi investory i díky nepříznivým událostem vzrostl zájem o investice do obnovitelných zdrojů a fondu tak umožnil nárůst objemu čistých aktiv z 338 mil Kč na konci roku 2021 na krásných 550 mil Kč na konci roku 2022, což odpovídá nárůstu o více jak 50 %.

Aktiva fondu ve 4.Q dosáhla historicky nejvyššího kvartálního zhodnocení za dobu fungování fondu. Nadprůměrné výsledky jsou zásluhou zejména zvýšených cen energií, které se do ocenění aktiv fondu promítají v souvislosti s novými kontrakty na odběr energie, jenž vstoupily v platnost od ledna 2023. Fond za 4Q vykázal
čisté zhodnocení pro investory ve výši 4,19 %
. Hodnota investiční akcie vzrostla na 1,25 Kč za kus. WATT & YIELD svou výkonností překonal nové cílové roční zhodnocení (8 % p.a.) o více než 2,27 %. Za rok 2022 tak došlo k celkovému zhodnocení prostředků investorů o 10,27 %. Zhodnocení od založení fondu činí 25,48 %.

Výroba na větrných elektrárnách se i díky kvalitnímu servisu, který zajišťuje společnost PORTIVA, obešla bez závažnějších přerušení, které by měly významný dopad na celkovou produkci. Celkem tři větrné zdroje vyrobily v podzimních a zimních měsících dohromady 3.700.000 kWh, což je mírně pod očekáváním. Vliv na nižší výrobu měla
především nižší větrná intenzita.

Výroba na solárních elektrárnách, na rozdíl od větrných, ve sledovaném období překročila očekávání, zejména pak na FVE Klikov, jejíž výroba přesáhla očekávání o třetinu. Na elektrárnách bylo v průběhu zimního období zaznamenáno několik menších technických zásahů ve formě výměny střídačů a čistění panelů souvisejících s úklidem sněhové pokrývky. Vše ovšem bez významnějších dopadů na celkovou výrobu. Dohromady bylo na solárních zdrojích vyrobeno přes 488.133 kWh.

Poslední kvartál roku 2022 přinesl kromě vynikajícího zhodnocení také rozšíření portfolia fondu. WATT & YIELD v listopadu získal podíl ve fotovoltaické elektrárně v jihočeské obci Roudné, která dlouhodobě dosahuje velmi dobrých výsledků. V roce 2022 tak došlo ke dvěma akvizicím, a to v souladu s dlouhodobým plánem. Portfolio fondu nyní zahrnuje čtyři fotovoltaické a tři větrné elektrárny. Kromě dlouhodobě stabilního výkonu solárních a větrných elektráren se do výsledku fondu promítl již zmiňovaný růst cen na trhu s elektrickou energií. Pozitivní vliv vysokých
výkupních cen elektřiny na výkonnost fondu bude přetrvávat i nadále, a i z tohoto důvodu očekává management fondu další úspěšný rok, ve kterém překoná cílový výnos 8 % p. a.

Jakub Lukša

Zdroj: Factsheet za 4.Q, kvartální zpráva manažera

Zpět na přehled


Nechte si poradit

Váháte, jak začít? Nevíte, který fond vybrat? Chcete investovat bezpečně? Nabízíme Vám individuální konzultace a vlastní portfolio Top FKI fondů.

Konzultace

Máte kapitál, ale nechcete udělat chybu?

Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme a zdarma připravíme návrh investic.

Kontaktujte nás

Multi-fond Otakar

Vybíráme nejlepší z nejlepších.
Portfolio top FKI fondů.

Cílený výnos 5-7 % p.a.
Žádné vstupní poplatky.

Více o fondu Otakar

Nahoru